10 rečenica koje djeci treba govoriti svaki dan

Kategorija: Iz medija Objavljeno: Utorak, 21 Kolovoz 2018 Napisao/la Administrator

Hana Small

...Odnosi između roditelja i djece često su zapovjedne naravi, zajedljivi, vječito nešto brane, prijete, drže propovijedi, preporučuju. Puni su banalnosti kao: “makni se, digni se, požuri, ne diraj, frazi, sve pojedi, pazi da se ne uprljaš, šuti, govori kad ti kažem, moli oproštenje, pozdravi, dođi ovamo, nemoj smetati, ne trči, nemoj se oznojiti, pazi, past ćeš, rekao sam ti da ćeš pasti, gore za tebe, ne možeš li malo paziti, ne znaš ti to, idi u krevet, diži se, zakasnit ćeš, imam posla…”

Iako u dobroj namjeri, roditelji se prema djeci ponašaju kao zujeći helikopteri, te zujanje postaje uobičajeni obiteljski ton. Djeca se uvijek brane neposluhom, a važne riječi koje roditelji kažu svojoj djeci izgube se u običnoj zbrci zapovijedi i zabrana. Najveći danak plaća obiteljsko ozračje koje neprestano uznemiruju međusobna suprotstavljanja. Postoje riječi koje mogu promijeniti obiteljsko ozračje i, što je još važnije, postati osnovom za izgradnju pozitivne slike o sebi, a to je bitno za normalno odrastanje djece. Takve riječi mogu biti:

1. “Volim te”, riječi koje najviše troše televizijske pjesmice, ali koje roditelji i djeca često zaboravljaju. Pa ipak one imaju veliku moć. Svakoga dana svako dijete trebalo bi svojoj mami i svome tati reći: “volim te”. Za nastavak čitanja dodirnite poveznicu:

https://www.bitno.net/

 


Dijete vas odbija slušati – evo što možete učiniti

Kada dijete odbija hodati s roditeljima

Svaki roditelj vjerojatno se našao u situaciji da dijete zastane nasred ulice, odbija prihvatiti roditeljevu ruku i odbija se smiriti.

Da biste dijete uvjerili da nastavi mirno dalje, pokušajte zamijeniti uloge. Dopustite djetetu da igra ulogu roditelja (neka ono vas vodi niz ulicu) i vidjet ćete da će brzo prihvatiti igru i biti poslušnije.
Kada dijete ne prihvaća kaznu

Što trebate učiniti kada se dijete loše ponašalo, a odbija prihvatiti kaznu?

Razgovarajte s njim kao s odraslom osobom, objasnite zašto je krivo i zašto će biti kažnjeno. Možete mu pružiti “poslovnu“ ponudu na način da dijete izabere između dvije opcije kazne. Npr. predložite mu opciju oduzimanja određenog novčanog iznosa iz “kasice prasice“ ili tjedan dana pranja suđa.

Kada dijete odbija pojesti juhu (ili neki drugi zdravi obrok)

Ako dijete odbija pojesti pripremljeni ručak, a rado bi pojelo omiljeni slatkiš, ponudite im desert kao nagradu za pojedeno jelo. Ovaj savjet je posebno koristan kod djece koja se vole natjecati jer će se, u tom slučaju, potruditi čim prije dovršiti ručak kako bi dobilo obećanu nagradu.

Zapamtite da će svako dijete bolje surađivati ako im ponudite nešto zauzvrat.

Kada dijete ne želi doručkovati

Većina roditelja ujutro je u velikoj žurbi pa nemaju vremena sjediti za stolom s djetetom. Upravo zbog toga se često događa da dijete većinu hrane ostavi u tanjuru.

Ako dijete odbija doručkovati, potrudite se ipak sjediti za stolom i praviti im društvo. Predložite im da broje koliko im je još žlica ostalo do kraja. Neka se natječu sa vama ili sami sa sobom (tko će više žlica pojesti ili da postignu osobni rekord u broju žlica). Na taj način će pojesti cijelu posudu pahuljica, a da nisu niti primijetili.

Kada se dijete ne želi odjenuti

I ovaj problem lakše je riješiti kroz igru nego kroz prijetnje. Ako odbijaju odjenuti se - ponudite im igru. Neka pokušaju npr. odjenuti se sa povezom na očima. Djeca vole igre i izazove pa će vjerojatno kroz igru proces proći mnogo brže i uz manje stresa.

Pogledajte kako razgovarati s tinejdžerima
kako disciplinirati dijete, odgoj djeteta, savjeti stručnjaka, učenje kroz igru

https://direktno.hr/zivot/obitelj/dijete-vas-odbija-slusati-evo-sto-mozete-uciniti-131551/

Hitovi: 3749